Kiedy warto stosować maści rozgrzewające?

Coraz więcej osób w różnym wieku cierpi z powodu bólu stawów i mięśni. Przyczyn jest wiele, ale wśród najczęstszych wymienia się zbyt długotrwałą pracę w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również pozostałości urazów doznanych podczas aktywności fizycznej i schorzenia reumatyczne. Jak łagodzić takie dolegliwości i pomóc naszym stawom i mięśniom?

Dolegliwości najszybciej łagodzą leki przeciwbólowe, ale ich nadużywanie negatywnie wpływa na nasz organizm, dlatego warto się wspomagać preparatami naturalnymi o właściwościach przeciwzapalnych. Do tego służą maści rozgrzewające, jak na przykład Maść Niedźwiedzia, której bazą są naturalne surowce i ekstrakty ziołowe. W jej składzie można znaleźć między innymi kamforę, miętę pieprzową, eukaliptusa, korzeń żeńszenia czy melisę.

Jak działają maści rozgrzewające?

Składniki czynne maści rozgrzewających drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry. Na początku, zaraz po aplikacji preparatu na skórę występuje działanie drażniące i pojawia się zaczerwienienie oraz uczucie ciepła. Jest to skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i polepszenia ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu. Stosowanie maści rozgrzewających rozluźnia mięśnie i pomaga odprowadzać z chorych miejsc toksyczne substancje. Zanim jednak zaczniemy stosować maści rozgrzewające, warto wiedzieć w jakich sytuacjach po nie sięgnąć.

Przy uprawianiu sportów

Maści rozgrzewające mają szczególne zastosowanie dla osób aktywnie uprawiających sport. Służą do rozgrzania mięśni przed wysiłkiem fizycznym, szczególnie w chłodne i mroźne dni. Ich stosowanie jest również wskazane przy przeciążeniu i przetrenowaniu mięśni.

Bóle reumatyczne

Rozgrzewanie działa kojąco w przypadku chorób reumatycznych z wyłączeniem ostrego zapalenia stawów. Aplikowanie maści rozgrzewających rozluźnia mięśnie i zmniejsza sztywność stawów, dzięki czemu ułatwia poruszanie się szczególnie osobom starszym. Trzeba jednak pamiętać, iż bóle stawów i mięśni mogą mieć charakter tymczasowy, jak również wynikać z przewlekłych chorób zwyrodnieniowych czy osteoporozy.

Na zakończenie masażu

Maści rozgrzewające mogą być również stosowane na zakończenie masażu jako lecznicy środek wspomagający. Założeniem wcierania preparatu w postaci maści, żelu czy kremu o działaniu słabo, średnio lub mocno rozgrzewającym na finał masażu jest spotęgowanie jego działania w poszczególnych schorzeniach. Masaż oczywiście dla bezpieczeństwa pacjenta powinien być wykonywany przez profesjonalnego masażystę.

Preparatów rozgrzewających nie powinno się stosować w obrzękach, przy otarciach i świeżych ranach oraz w okolicy błon śluzowych ust czy oczu. Trzeba pamiętać, iż po ich aplikacji należy dokładnie umyć ręce. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, dlatego zanim zaaplikujemy maść powinniśmy zweryfikować ulotkę.


dostarczył infoWire.pl